Acid acetilsalicilic + paracetamol + cofeină

Medicamente/dispozitive medicale

  • ANTINEVRALGIC FORTE (Zentiva KS, Cehia), Acid acetilsalicilic 0,25 g; Paracetamol 0,25 g; Cofeină 0,05 g. Compr.
  • ANTINEVRALGIC P (Zentiva SA, România), Acid acetilsalicilic 0,25 g; Paracetamol 0,15 g; Cofeină 0,05 g. Compr.
  • NEVRALMED (LaborMed Pharma SA, România), Acid acetilsalicilic 250 mg; Paracetamol 150 mg; Cafeină 50 mg. Compr.

Indicații

Cefalee uşoară sau moderată în episoadele de migrenă cu sau fără aură; cefalee de tip tensional.

Doze și mod de administrare

Oral, după masă. 1-2 comprimate (acid acetilsalicilic 250 – 500 mg, paracetamol 250 – 500 mg şi cofeină 50 – 100 mg) de până la de 3 ori pe zi dacă este nevoie. Intervalul dintre 2 doze trebuie să fie cel puţin 4 ore. Doza maximă zilnică este de 6 cp în 24 ore (acid acetilsalicilic 1500 mg, paracetamol 1500 mg şi cofeină 300 mg).

Reacții adverse

Nervozitate, amețeli; durere abdominală, dispepsie, greaţă.

Contraindicații

Hipersensibilitate la substanța activă, salicilați sau excipienți. Gastrite, ulcer gastroduodenal. Insuficienţă cardiacă, hepatică sau renală severă. Diateză hemoragică, deshidratare, deficit G6PD. Antecedente de astm la salicilaţi sau AINS. Admin. cronică în trim. 3 determină prelungirea sarcinii şi travaliului, hemoragii la mamă şi nou‑născut, închiderea prematură a canalului arterial. Afecțiuni virale la copii sub 12 ani. Tratament concomitent cu metotrexat în doze de 15 mg pe săptămâna sau mai mari. Hipertensiune arterială severă. Boală coronariană severă. Tratament cu IMAO în ultimele două săptămâni.

Cuvinte-cheie:

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




Comentarii

Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Politica de confidentialitate