Paracetamol + acid ascorbic + cofeină + clorfeniramină

Medicamente/dispozitive medicale

  • GRIPPOSTAD C (Stada Arzneimittel AG, Germania),   Paracetamol 200 mg; Ac. ascorbic 150 mg; Cofeina anhidră 25 mg; Clorfeniramină 2,5 mg. Caps.

Indicații

Tratamentul simptomatic al simptomelor corizei apărute concomitent, cum sunt cefaleea și dureri ale membrelor , congestie nazală și tuse neproductivă.

Doze și mod de administrare

Adulții și adolescenții cu vârsta peste 12 ani: 2 capsule de 3 ori pe zi.

Reacții adverse

Rar, palpitaţii, bradicardie, hipotensiune; greaţă, vărsături şi constipaţie; sedare excesivă şi somnolenţa (mai ales la începutul tratamentului). Vertij, tulburări de echilibru, tulburări de memorie, stare confuzională, halucinaţii, tulburări extrapiramidale; trombocitopenie, anemie hemolitică sau agranulocitoză; hipersensibilitate cutanată, inclusiv erupţie cutanată tranzitorie, edem.

Contraindicații

Hipersensibilitate la substanţele active, fenacetină sau alte antiinflamatoare sau la oricare dintre excipienţi. Hipersensibilitate la alte antihistaminice;
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază; Insuficienţă hepatocelulară;
Insuficienţă renală severă (riscul de reacţii adverse renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari); Tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară; Glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis; Tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selective; Copii sub 12 ani.

Cuvinte-cheie:

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




Comentarii

Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Politica de confidentialitate