Paracetamol + pseudoefedrină

Medicamente/dispozitive medicale

  • REVIGRIP SINUS (Solacium Pharma SRL, România), Paracetamol 500 mg; Pseudoefedrină 30 mg. Compr.
  • SANADOR SINUS (Laropharm SRL, România), Paracetamol 250 mg; Pseudoefedrină 30 mg. Compr.

Indicații

Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată (de exemplu cefalee, dureri în gât, dureri sinuzale), al stărilor febrile, congestiei mucoasei nazale şi hipersecreţiei nazale.

Doze și mod de administrare

Oral. 2 comprimate de maximum 3 ori pe zi, la nevoie. Intervalul minim între administrări este de 4 ore. Nu se vor administra mai mult de 3 doze în 24 de ore.

Reacții adverse

Tahicardie, crșterea tensiunii arteriale. Rar: stare de rău, reacții de hipersensibilitate, creșterea transaminazelor.

Contraindicații

Hipersensibilitate la paracetamol și pseudoefedrină sau la oricare dintre excipienţi. Insuficienţă hepatocelulară. Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază. Insuficienţă cardiacă decompensată. Hipertensiune arterială severă. Boală coronariană severă. Pacienţi trataţi cu un inhibitor de monoaminoxidază (IMAO).

Cuvinte-cheie:

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




Comentarii

Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.