Paracetamol + acid ascorbic

Medicamente/dispozitive medicale

  • DALERON C, – JUNIOR (Krka DD, Slovenia), Paracetamol 500 mg; Acid ascorbic 20 mg, Plic 5 g. Paracetamol 120 mg; Acid ascorbic 10 mg, Plic 5 g.
  • EFFERALGAN VITAMINE C (Bristol Myers Squibb, Ungaria), Paracetamol 330 mg; Acid ascorbic 200 mg. Compr. eferv.

Indicații

Scăderea febrei ce acompaniază infecţii diverse, bacteriene şi virale; ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, ascociate cu răceală şi gripă; ameliorarea durerii acute (cefalee, durere dentară), în special pentru pacienţii cu afecţiuni gastrice; ameliorarea durerii după traumatisme, intervenţii medicale sau dentare.

Doze și mod de administrare

Adulţi şi copii cu vârsta de peste 12 ani: 1 doză, de 4-6 ori/zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Doza zilnică maximă este de 4 g paracetamol.

Reacții adverse

Greaţă; reacţii de hipersensibilitate, în special erupţii cutanate tranzitorii, prurit şi urticarie.

Contraindicații

Hipersensibilitate la substanţele active sau la oricare dintre excipienţi. Insuficiență severă hepatică sau renală. Hepatită virală. Deficienţă congenitală de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază eritrocitară.

Cuvinte-cheie:

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




    Comentarii

    Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.