Paracetamol + cofeină + propifenazonă

Medicamente/dispozitive medicale

  • EFISEN S (Solacium Pharma SRL, România), Paracetamol 250 mg; Propifenazonă 150 mg; Cafeină 50 mg. Compr.
  • FASCONAL PRO (Gedeon Richter SA, România), Paracetamol 500 mg; Propifenazonă 300 mg; Cafeină 75 mg. Compr.
  • SANADOR EXTRA (Laropharm SRL, România), Paracetamol 250 mg; Propifenazonă 150 mg; Cafeină 50 mg. Compr.
  • SARIDON (Bayer SRL, România), Paracetamol 250 mg; Propifenazonă 150 mg; Cafeină 50 mg. Compr.

Indicații

Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate uşoară până la moderată, de exemplu, cefalee, dureri dentare, dureri în gât, dureri menstruale, dureri musculare şi articulare, dureri de spate, dureri minore din artrită. Tratamentul simptomatic al durerii şi febrei asociate cu răceala şi gripa.

Doze și mod de administrare

Adulţi și adolescenți peste 16 ani: 250 mg-500 mg paracetamol la 8 ore. Adolescenţi între 12-16 ani: 250 mg paracetamol la 8 ore.

Reacții adverse

Rar: stare de rău, reacții de hipersensibilitate, creșterea transaminazelor. Tremor, anxietate.

Contraindicații

Hipersensibilitate la substanţele active, alte pirazolone sau pirazolidindione sau la oricare dintre excipienţi. Hipersensibilitate la acid acetilsalicilic sau la alte AINS (incluzând criza de astm bronşic, urticaria sau rinita acută).
Ulcer gastro-duodenal activ. Insuficienţă hepatică sau renală severă.
Insuficienţă cardiacă severă. Ultimul trimestru de sarcină (după luna a VI-a), alăptare. Copii cu vârsta sub 12 ani.

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




Comentarii

Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.