Paracetamol + pseudoefedrină + dextrometorfan

Medicamente/dispozitive medicale

  • DALERON COLD3 (Krka DD, Slovenia), Paracetamol 325 mg; Pseudoefedrină 30 mg; Dextrometorfan 15 mg. Compr. film.

Indicații

Ameliorarea simptomelor din răcealăşi gripă: dureri uşoare şi moderat-severe (cefalee, dureri musculare şi articulare, dureri în gât); febră; hipersecreţie şi congestie nazală;tuse uscată şi iritativă.

Doze și mod de administrare

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: 2 comprimate Daleron Cold3, nu mai mult de 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 4 ore.

Reacții adverse

Rar, greaţă, reacţii cutanate de hipersensibilizare (rash, urticarie, prurit), uscăciunea mucoasei bucale, agitaţie, somnolenţă, ameţeli şi cefalee; hipertensiune, aritmii.

Contraindicații

Hipersensibilitate la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan şi oricare dintre excipienţi. Insuficiență hepatică sau renală severă. Hipertensiune severă; boală coronariană severă (angină pectorală). Tratament concomitent cu IMAO. Deficienţă congenitală de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.

Cuvinte-cheie:

Caută un medicament

Fii conectat la noutățile și descoperirile din domeniul medico-farmaceutic!

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comunicari comerciale. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.




    Comentarii

    Utilizam datele tale in scopul corespondentei. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.